Osoby doświadczające nadmiernego wypadania włosów coraz częściej zastanawiają się i sprawdzają jaki wpływ na stan organizmu i włosów mają poszczególne składniki codziennej diety. Rola żywienia i diety w leczeniu wielu chorób, w tym wypadania włosów jest nie do przecenienia i stanowi stale rosnący obszar badań. Dzięki pogłębionym badaniom na temat suplementacji witaminowej i mineralnej w aspekcie zdrowych włosów lekarze mogą skuteczne doradzać jakie składniki diety i w jakich proporcjach zapewnić organizmowi, aby zapobiegać wypadaniu włosów.
Niezbędna dla zdrowych włosów jest podaż wielu składników, ale czasami trudno jest wskazać, który składnik jest niedoborowy w organizmie i podaż, którego pomoże w zahamowaniu wypadania włosów lub ich łamliwości. W związku z tym standardem będzie urozmaicona dieta, bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, chude mleko oraz chude mięsa. W wielu wypadkach sama dieta nie jest wystarczająca i wtedy należy skorzystać z wiedzy i pomocy lekarza trychologa, który przygotuje indywidualną dietę skierowaną na konkretne problemy pacjenta z jego włosami. Po pomoc do lekarza trychologa należy udać się, gdy objawy takie jak nadmierne wypadanie włosów, łamliwość włosów, szybkie postępujące łysienie albo stany zapalne skóry na głowie wzbudzają Twój niepokój.
Nasze włosy szybko reaguje na zmiany stężenia poszczególnych mikroelementów w organizmie i daje o sobie znać poprzez wypadanie włosów czy zaburzenie ich struktury.
Wpływ niedoboru mikroelementów na wypadanie włosów
Wypadanie włosów może być pierwszym sygnałem zaburzonej gospodarki makro- i mikroelementów w organizmie i dlatego warto w porę zgłosić się do specjalisty, który precyzyjnie określi, czy problem jest uwarunkowany niedoborami żywieniowymi, czy są inne przyczyny zaistniałej sytuacji.
Mikroelementy mają ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowego wzrostu i jakości włosów, to one decydują o prawidłowym cyklu mieszków włosowych. Każdy mikroelement jest ważny dla organizmu, ale w aspekcie wypadania włosów i ich łamliwości szczególnie ważne jest żelazo.
Niedobór żelaza to najczęściej diagnozowany niedobór mikroelementu w gabinetach lekarskich. Niedobory żelaza są często diagnozowane przez lekarzy trychologów.
W trakcie badań klinicznych potwierdzono, że niedobory żelaza mają związek z różnymi rodzajami łysienia. Obniżony poziom żelaza stwierdzano u osób z łysieniem na tle nieprawidłowego żywienia, ale również u pacjentów z łysieniem androgenowym.
Poziom żelaza w organizmie określamy w trakcie badania morfologicznego krwi, oznaczając jego stężenia we krwi. Jednak ten poziom może być zmienny i zależeć od kilku czynników np. od zwiększonej aktywności fizycznej i dlatego bardziej miarodajnym wskaźnikiem poziomu żelaza w krwi jest określenie poziomu ferrytyny, czyli białka wiążącego żelazo w surowicy krwi. Poziom ferrytyny określa poziom zapasu żelaza w organizmie, co pozwala dokładniej określić niedobory żelaza. Należy jednak pamiętać, że badanie poziomu ferrytyny u osób z nowotworami lub stanami zapalnymi nie oddaje stanu rzeczywistego.
Oprócz badań krwi pod kątem poziomu żelaza można również na podstawie pewnych objawów zaobserwować czy nie mamy do czynienia z obniżonym poziomem Fe w organizmie.
Kluczowe objawy sugerujące niedobór żelaza to:
- wypadanie włosów
- przerzedzenia włosów
- rozdwojone końcówki
- łamliwość paznokci
- sucha, łuszcząca skóra
- zajady
- osłabienie i senność
- bladość skóry
Dzienne zapotrzebowanie na żelazo u mężczyzn to 1 mg, a u kobiet to 1,4 mg. Żelazo dostarczamy organizmowi w posiłkach.
Źródła żelaza to:
⦁ mięso, ryby, drób, jaja
⦁ zboża pełnoziarniste, pieczywo razowe, kasza gruboziarnista, kasza jaglana, otręby, płatki zbożowe, orzechy, warzywa zielone, buraki, suszone morele
Żelazo zawarte w żywności dzieli się na żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe występuje tylko w produktach odzwierzęcych i jest lepiej przyswajalne dla organizmu, żelazo niehemowe pochodzi z roślin i wchłania się gorzej.
Bogatsi w wiedzę na temat wpływu żelaza na stan włosów możemy samodzielnie zadbać o prawidłową suplementację, a w razie objawów wskazujących na niedobór żelaza powinniśmy udać się na konsultacje do lekarza. Jeśli wypadają nam nadmiernie włosy, to wskazana jest konsultacja u lekarza trychologa.