Przeszczep włosów to zabieg medyczny, podczas którego mieszki włosowe pobiera się z tyłu głowy pacjenta i wszczepia się je tam, gdzie włosy są cienkie i mocno przerzedzone, i przede wszystkim na obszarach gdzie włosy wypadły całkowicie. W świetle współczesnych doświadczeń przeszczep włosów najskuteczniejszą metodą walki z łysieniem.

Obecnie praktykuje się najczęściej dwie metody przeszczepu włosów

 

Przeszczep włosów FUT (Follicular Unit Transplantation) czyli przeszczepianie jednostek pęcherzykowych

 

Metoda FUT jest również znana jako FUSS czyli chirurgia pasków pęcherzykowych. FUT to skuteczna procedura przeszczepu włosów, ale jest bardziej inwazyjna o innych i pozostawia drobne blizny z tyłu głowy, w miejscach, gdzie z reguły mamy wiele włosów. W zabiegu metodą FUT chirurg usuwa kawałek skóry głowy za pomocą skalpela. Zwykle ten obszar znajduje się z tyłu głowy pacjenta. Rozmiar paska może wynosić kilka centymetrów, chirurg trcholog decyduje o wielkości pobranego paska w zależności od potrzeb.

Miejsce, z którego usunięto skórę głowy, jest zamykane szwami, a pobrany pasek skóry z mieszkami włosów jest podzielony na wiele kawałków. Te rozdrobnione kawałki nazywane są „przeszczepami”. Każdy przeszczep zawiera tylko jeden włos. Teraz za pomocą igły lub ostrza chirurgicznego wykonuje się małe otwory na skórze głowy, w które włosy są przeszczepiane z zachowaniem maksymalnych procedur  bezpieczeństwa. Po wszczepieniu włosów w nowe miejsca te obszary operacyjne przykrywa się gazą i bandażami jeśli są wyjątkowo duże. Przeszczep włosów metodą FUT to zabieg z bardzo wysokim wskaźnikiem przyjętych „przeszczepów”.

 

Przeszczep włosów FUE (ekstrakcja jednostek pęcherzykowych)

 

Przeszczep metodą FUE już w fazie wstępnej różni się nieco od metody FUT. W tej procedurze włosy są również pobierane z tyłu głowy pacjenta, ale są pobierane pojedynczo, a nie w formie paska skóry z mieszkami włosów.

Pojedyncze mieszki włosowe są pobierane ze skóry głowy. Widoczne są drobne ślady w miejscach, w których usunięto mieszki włosowe. Mając pobrane mieszki włosów chirurg podobnie jak w procedurze FUT wykonuje drobne otworki w skórze głowy w miejscach wytypowanych do przyjęcia przeszczepu włosów, a następnie w te miejsca wszczepia pojedyncze włosy.

Na koniec tej procedury chirurg przykrywa obszary przeszczepu materiałem opatrunkowym lub tego nie robi, w zależności od wielkości przeszczepu i innych czynników.

 

Okres regeneracji skóry i włosów po zabiegu przeszczepu włosów

 

Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE, jak i FUT zajmują od kilku godzin w trakcie jednej sesji do kilkunastu godzin przeszczepu podzielonych na kilka sesji.

Pacjenci po przeszczepie włosów wracają do domu tego samego dnia, wkrótce po zakończeniu zabiegu.

Zaleca się podjęcie pewnych środków ostrożności i w razie potrzeby przyjęcie leku przeciwbólowego.

Sporadycznie zdarza si stan zapalny, który wymaga podania leku przeciwzapalnego lub antybiotyku. Jednak są to bardzo sporadyczne przypadki

 

Zalety przeszczepu włosów

 

  1. Przeszczep włosów to trwały środek zaradczy

Przeszczep włosów bez względu na zastosowaną metodę to niezawodne i trwałe rozwiązanie dla osób aktywnie walczących z wypadaniem włosów. Przeszczep włosów to trwała i bezpieczna metoda odzyskania przynajmniej części utraconych włosów.

 

  1. Przeszczep włosów poprawia wygląd i w konsekwencji samoocenę

Łysiejący mężczyźni i kobiety z przerzedzonymi włosami mają skłonność do niskiej samooceny z tego powodu. Łysienie odciska piętno na ich życiu zawodowym i towarzyskim, a skutecznie przeprowadzony przeszczep włosów pomaga im odzyskać włosy, poprawić swój wygląd i przede wszystkim odzyskać pewność siebie.

 

Wstęp do przeszczepu włosów

 

Zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów powinieneś udać się na konsultacje do lekarza trychologa. Badanie twoich włosów i skóry na głowie oraz analiza krwi i wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pozwoli trychologowi na podjęcie decyzji dotyczącej przeszczepu twoich włosów. Powinieneś wiedzieć, że ogólny stan zdrowia może być ograniczeniem czasowym lub całkowicie uniemożliwić przeszczep włosów, ale decyzję dotycząca przeszczepu podejmuje trycholog po konsultacjach z pacjentem.

 

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub w Krakowie i masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów to zachęcam do konsultacji u trychologa z Hair-Med. Trycholog Warszawa, trycholog Kraków 

 

 

przeszczep włosów FUT i FUE

5/5 - (1 vote)