Dlaczego wypadają włosy?

 

Nie od dziś wiadomo, że zdecydowaną większość cennych składników odżywczych przyjmujemy razem z pożywieniem. Dlatego nietrudno się domyślić, że przyczyny wypadania włosów należy szukać również w naszych nawykach żywieniowych. \Dokładna analiza nawyków żywieniowych może nam pomóc dotrzeć do sedna problemu.
W chwili, kiedy jesteśmy zajęci pracą czy też obowiązkami domowymi, zdarza się, że nie mamy czasu na przygotowanie sobie odpowiednio skomponowanego posiłku. Na dodatek wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo dieta uboga w żelazo, białko czy cynk może wpłynąć na nasze zdrowie, również na kondycję włosów.

Wpływ odchudzania na wypadanie włosów

Jest to szczególnie częste, gdy pragniemy zmniejszyć masę ciała i rozpoczynamy odchudzanie, w związku z czym ograniczamy „zbędne” kalorie. Niestety restrykcyjne odchudzanie, zwłaszcza przy jednoczesnym braku konsultacji z dietetykiem, może sprawić, że do organizmu nie będą dostarczane wszystkie potrzebne minerały. Wypadanie włosów może być zatem bezpośrednią konsekwencją naszego sposobu odżywiania. Jeśli więc w ostatnim czasie zauważyliśmy, że na szczotce bądź naszych ubraniach pozostaje bardzo dużo włosów, być może jest to efekt nieprawidłowo zbilansowanej diety. Czasem wystarczy zwiększenie ilości świeżych owoców i warzyw, a kondycja naszych włosów już może ulec znaczącej poprawie. Jeśli jednak problem nadal nie ustępuje, być może warto wykonać szczegółowe badania lekarskie, by sprawdzić, czy cierpimy na niedobór jakichś witamin.

Witaminy, a wypadanie włosów

Kiedy to dieta jest winowajcą nadmiernego wypadania włosów, warto zadbać o to, by w codziennym jadłospisie pojawiły się produkty bogate w:

  • witamina A – działa pobudzająco na mieszki włosowe. Znajdziemy ją m.in. w brokułach, dyni, pomarańczach, szpinaku oraz w wątróbce;
  • witamina C – jej niedobór może sprawić, że praca cebulek włosów zostanie zachwiana, dlatego warto jeść maliny, cytrusy, paprykę czy jarmuż, żeby ją uzupełnić;
  • kwasy tłuszczowe omega- – to jeden z najcenniejszych składników odżywczych, który pozytywnie wpływa na cały organizm, w tym również na budowę mieszków włosowych. Dostarczają ich m.in. ryby, owoce morza, orzechy oraz olej lniany;
  • cynk – jego niedobór może bezpośrednio prowadzić do wypadania włosów, zatem nasza dieta powinna zawierać wołowinę, gorzką czekoladę, nasiona dyni oraz ziarna sezamu;
  • żelazo – niski poziom żelaza jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet. Pod dostatkiem znajdziemy go w kakao, soi, soczewicy czy kaszy jaglanej.

 

Wpływ stylizacji włosów i kosmetyków do włosów na wypadanie włosów

 

Szukając przyczyny wypadania włosów nie możemy zapominać o zabiegach kosmetycznych i kosmetykach stosowanych dla poprawienia wyglądu swoich włosów.

Produkty nakładane bezpośrednio na włosy, a także zabiegi stylizacyjne, jakie codziennie stosujemy, mają ogromny wpływ na naszą fryzurę.
Nieumiejętnie dobrane kosmetyki pielęgnujące, w których brakuje substancji wzmacniających, mogą sprawić, że włosy będą nie tylko matowe i szorstkie w dotyku, ale znacznie stracą na objętości. Osłabienie struktury włosa zachodzi również w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą. Jeśli zatem często korzystamy z prostownicy, lokówki lub suszarki, nie stosując przy tym produktów termoochronnych, to grozi nam nadmierne wypadanie.
Warto też pamiętać o prawidłowym suszeniu i rozczesywaniu włosów – najlepiej pozwolić, by włosy wyschły naturalnie.
Nie powinno się także używać szczotki na wilgotnych włosach, jako że wówczas ich łuski są otwarte, stąd stają się podatne na złamania. Dodatkowo podczas mycia najlepiej unikać gorącej wody – szampon i odżywkę należy spłukiwać chłodnym strumieniem.
Odpowiedni szampon to podstawowy element pielęgnacji włosów, który może zapobiec ich wypadaniu. Jego formuła powinna zawierać składniki aktywne, które wzmacniają włosy, tak by kosmyki włosów rzeczywiście były gęste i zdrowe.
Wszystkie kosmetyki powinny być przebadane klinicznie, aby była pewność, że nie wprowadzają skutków ubocznych w postaci częstszego wypadania włosów.

 

Choroby skóry głowy

 

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem poważnej choroby skóry głowy. Wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem trychologiem lub dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie. Potencjalnymi przyczynami takiego zjawiska mogą być takie choroby jak:

  • ropne zapalenie mieszków włosowych – zwane również figówką. Do jej objawów należą wykwity, grudki, a nawet guzki ropne, które powstają na skutek działania gronkowców;
  • łupież łojotokowy – dochodzi wówczas do złuszczania skóry, a na jej powierzchni pojawiają się strupki i inne objawy stanu zapalnego; łojotokowe zapalenie skóry – prowadzi do powstawania dość charakterystycznych zmian skórnych, w tym rumieni oraz strupków.

 

Wpływ chorób na wypadanie włosów

 

Niestety choroby dotykające bezpośrednio skóry głowy to nie jedyne potencjalne przyczyny wypadania włosów. Może to być objaw wielu różnych schorzeń, które tylko pozornie zdają się nie wpływać na kondycję naszych kosmyków. Zaliczamy do nich:

  • anemia, która może być spowodowana zbyt restrykcyjną dietą, niedoborem  żelaza. Należy przyjmować dodatkowo żelazo i zmodyfikować dietę o warzywa bogate w żelazo
  • zaburzenia pracy tarczycy mogą być widoczne w wyglądzie naszej fryzury. Niedoczynność tarczycy sprawia, że włosy są mocno przerzedzone i cienkie, do tego tracą niezbędne nawilżenie, z kolei nadczynność może prowadzić nawet do łysienia plackowatego.
  • cukrzyca – problemy z utrzymaniem właściwej kondycji włosów zauważają też cukrzycy. Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większe szanse, że nasze kosmyki da się uratować – wszystko dlatego, że prawidłowo przyjmowana insulina może częściowo zahamować zjawisko przerzedzania włosów na czubku głowy.
  • chormony – wypadanie włosów może mieć też oczywiście podłoże hormonalne. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po przebytej ciąży, po menopauzie lub po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. W wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej faza wzrostu włosów zostaje znacznie skrócona.
  • leki – nierzadko z przerzedzeniem włosów mamy do czynienia w chwili, kiedy rozpoczynamy przyjmowanie jakichś leków, np. przeciwzakrzepowych albo antykoncepcyjnych.
  • chemioterapia – warto też nadmienić, że wypadanie włosów jest bardzo często spotykane w trakcie chemioterapii.

Ponieważ ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną może nieść za sobą przykre konsekwencje, trzeba pamiętać, że przez cały czas powinniśmy pozostawać pod opieką lekarską. Bardzo często terapia hormonalna wiąże się z przeróżnymi skutkami ubocznymi – specjalista powinien wcześniej nas o tym poinformować. Wszelkie symptomy, które nie są zgodne z prawidłowym działaniem leku, należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. Ważne jest, by nie ignorować żadnych niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli z chwilą rozpoczęcia przyjmowania jakichś leków odczuwamy spadek samopoczucia albo niepokoi nas jakiś objaw, np. nadmierne wypadanie włosów, najlepiej od razu poprosić lekarza o fachową poradę w tym zakresie.

 

Wpływ zdrowia psychicznego na wypadanie włosów

 

Chcąc poprawić kondycję naszych włosów i nie tylko, nie powinniśmy doszukiwać się przyczyn wyłącznie w dolegliwościach fizycznych. Także nasze zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Długotrwałe narażenie na działanie stresu oraz takie choroby jak depresja również mogą skutkować sporą utratą włosów. Dzieje się tak, ponieważ chroniczny stres stymuluje wydzielanie prolaktyny, hormonu produkowanego w przysadce mózgowej. Jego nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. problemów z miesiączką oraz różnorakich chorób. Nierzadko też jest bezpośrednim powodem wypadania włosów. Dodatkowo u osób ze stwierdzoną depresją lub po prostu prowadzących stresujący tryb życia zauważa się nawyk przesadnego, niekontrolowanego drapania się po głowie, szczególnie w sytuacjach, które wywołują nerwowość.

 

Wypoczynek i aktywność  fizyczna

 

Skoro już wiemy, że stres może powodować nadmierne wypadanie włosów, to w takim razie jak temu zapobiec? Przede wszystkim, szczególnie gdy na co dzień zmagamy się z wieloma obowiązkami, powinniśmy starać się zawsze znaleźć czas na odrobinę odpoczynku i relaksu. Może to być po prostu czytanie ciekawej książki, regenerująca drzemka lub spędzenie wspólnego czasu z bliską osobą. Nierzadko na długotrwały stres doskonale działa aktywność fizyczna. Możemy więc zapisać się na siłownię lub na basen albo znaleźć dyscyplinę sportu, która sprawia nam największą przyjemność. Warto też wypróbować medytację oraz specjalne techniki oddechowe. Zwykle nie zajmują one więcej niż kilka minut dziennie, a mogą mieć naprawdę zbawienny wpływ na ogarnięty stresem organizm. W chwili, kiedy stres zaczyna coraz bardziej przejmować nad nami kontrolę, co może prowadzić nawet do stanów depresyjnych, koniecznie należy udać się do psychologa. Regularne spotkania z terapeutą mogą pozwolić nam na uporanie się z wieloma problemami emocjonalnymi, a to będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane ale dzięki uważnej obserwacji swoich włosów można w porę powstrzymać lub zredukować wypadanie włosów dzięki odpowiednim nawykom w swoim codziennym życiu, a gdy to nie pomaga to wizyta u trychologa z pewnością da odpowiedź, dlaczego gubimy włosy i jak temu zapobiegać.

Polecany trycholog

 

przyczyny wypadania włosów

 

 

5/5 - (2 votes)