Żele antybakteryjne

Domowy żel antybakteryjny

 

Żele antybakteryjne w dobie pandemii i domowy żel antybakteryjny – czy działają?
W tym trudnym czasie, gdy cały świat ogarnęła fala pandemii COVID-19, zaczęto sięgać po żele antybakteryjne do dezynfekcji rąk…ale czy taki żel zabija również wirusa? O tym w dalszej części artykułu.
Mogłoby się wydawać „jak to? Żel antybakteryjny działa na wirusa?” – przecież wirus to nie bakteria. Bakteria swą wielkością przewyższa kilkukrotnie wirusa, ponadto ma zupełnie inną budowę. Na bakterie działa alkohol i antybiotyki, natomiast na wirusy działają substancje przeciwwirusowe typu acyklowir lub inozyny pranobeksan. Gdyby przyjrzeć się bliżej składowi żeli antybakteryjnych (alkohol), można wywnioskować, że takie preparaty również będą zabijały wirusy, gdyż alkohol także działa niszcząco na te drobnoustroje. Skoro już o tym mowa, gdy z jakichś powodów nie będziesz mógł/mogła kupić żelu antybakteryjnego, można zrobić taki żel samemu w domowych warunkach.

Składniki.
Do przygotowania żelu antybakteryjnego potrzebujemy:

  • spirytus rektyfikowany 96%,
  • wodę (do rozcieńczenia alkoholu),
  • opcjonalnie żel aloesowy, aby nasz końcowy produkt przypominał ten ze sklepu i miał właściwości nawilżające.

Można też dodać gliceryny, którą kupimy w każdej aptece, jak również olejek eteryczny dla nadania ładnego zapachu. Potrzebujemy jeszcze szklanej butelki z atomizerem lub pompką, łyżka stołowa i łyżeczka do herbaty oraz szklankę, w której zmieszamy wszystkie składniki. Należy pamiętać, że naczynia i sztućce wyparzamy przed ich użyciem do produkcji żelu antybakteryjnego. Końcowy produkt powinien mieć 60-80 % stężenie alkoholu.
Wykonanie żelu: 6 łyżek stołowych i 2 łyżeczki do herbaty spirytusu rektyfikowanego zmieszać z 2 dużymi i 2 małymi łyżkami żelu aloesowego lub wody. Glicerynę dodajemy kosztem żelu aloesowego lub wody. Opcjonalnie dwie krople olejku eterycznego. Wszystko mieszamy w sterylnej szklance. Całość przelewamy za pomocą lejka do sterylnych buteleczek z atomizerem lub pompką i już mamy gotowy, domowy żel antybakteryjny.

W czasach pandemii pamiętajmy, że podstawą uniknięcia zakażenia wirusem jest higiena!

 

żel antybakteryjny

 

 

5/5 - (1 vote)