Łysienie i implanty włosów
Łysienie to medyczny termin określający utratę włosów, jest to proces w większości przypadków uwarunkowany genetycznie. Rozpoznajemy kilka rodzajów łysienia ale najczęściej diagnozowanym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe.
Leczenie łysienia zawsze poprzedza bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Wywiad jest pomocny w określeniu planu leczenia. Każdy pacjent ma indywidualne potrzeby i dla każdego osobno określamy plan leczenia.
W wywiadzie wykluczamy ewentualne inne niż genetyczne czynniki powodujące łysienie, takie jak: choroby układowe; łysienie z powodu radio lub immunoterapii; zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy deficyty pierwiastków śladowych i mikroelementów.
Leczenie łysienia będzie różnic się w zależności od przyczyny.
Przyczyny łysienia
- Przyczyny odwracalne łysienia takie jak na przykład niedobory różnych witamin, mikroelementów, jak i również wszelkie zaburzenia hormonalne mogą być leczone w sposób farmakologiczny
- Nieodwracalne przyczyny typu genetycznego lub mieszane, które powinny być odpowiednio rozpoznane i leczone. W przypadku łysienia genetycznego stosujemy terapię łączoną, farmakologiczną i leczenie zabiegowe
- Łysienie androgenowe u mężczyzn – decydującą role odgrywają tu predyspozycje genetyczne
- Androgenowe łysienie u kobiet – występuje rzadko i jest wynikiem działania hormonów żeńskich, estrogenów. Łysienie u kobiet występuje najczęściej po okresie menopauzy i nie powoduje takich ubytków owłosienia jak u mężczyzn. Najczęściej mamy do czynienia z różnego stopnia przerzedzeniem włosów.
- Po urazach
- Po oparzeniach
- Proces łysienia spowodowane stanami zapalnymi skóry na głowie
Leczenie łysienia androgenowego
tel: 664 021 459
Łysienie androgenowe
Najczęściej diagnozowanym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Ten rodzaj wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet i dotyczy ludzi bez względu na rasę i miejsce zamieszkania.
Łysienie androgenowe dotyka ok. 50% mężczyzn w wieku do 50 roku życia i znacząca liczbę kobiet.
Prawidłowe rozpoznanie łysienia androgenowego przeprowadza lekarz specjalista na podstawie wywiadu klinicznego, oglądu pacjenta lub pacjentki oraz w niektórych przypadkach u kobiet diagnoza powinna być wsparta badaniami laboratoryjnymi.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Ten typ łysienia związany jest z przemianą testosteronu w dihydrotestosteron, który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowego zaniku. Mieszki włosowe ulegają stopniowemu zmniejszeniu, a produkowany włos staje się coraz cieńszy i krótszy, aż do jego zaniku.
Łysienie androgenowe u kobiet
Łysienie androgenowe dotyka również kobiety, lecz w przebiegu różni się ono od tego u mężczyzn. U kobiet objawią się utratą gęstości na szczycie głowy bez przesunięcia linii włosów. Ten rodzaj łysienia występuje u kobiet gdy w organizmie pacjentki pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych, może również być spowodowane chorobą nowotworową lub predyspozycjami genetycznymi.
Leczenie łysienia androgenowego
Leczenie łysienia androgenowego można prowadzić poprzez podawanie środków farmakologicznych, których zadaniem jest poprawienie ukrwienia skóry głowy tak aby krew dostarczała jak najwięcej substancji odżywczych dla włosa. Środki medyczne mają za zadanie wydłużenie fazy wzrostu włosa i regenerację uszkodzonych i zminiaturyzowanych mieszków włosowych.
Oprócz środków farmakologicznych można stosować zabieg mezoterapii skóry głowy. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu leku, witamin i minerałów bezpośrednio w skórę głowy, przez co dostarczamy miejscowo składniki odżywcze dla włosów i jednocześnie poprzez szereg nakłuć pobudzamy skórę do lepszego wchłaniania
Mezoterapia może być uzupełniana poprzez kroplówki witaminowe czyli dożylną suplementację witamin i minerałów do organizmu pacjenta.
Jeżeli wcześniej opisane zabiegi nie przynoszą oczekiwanego rezultatu to pozostaje nam jedynie przeszczep włosów. Najczęściej wykonywany zabieg przeszczepu to przeszczep włosów FUE czyli nieinwazyjny zabieg przeszczepu mieszków włosów z jednego miejsca na głowie pacjenta w miejsce pozbawione włosów lub dotknięte znacznym ubytkiem włosów na głowie tego samego pacjenta.
Ostateczny efekt leczenia włosów poprzez przeszczep FUE jest widoczny po około roku.
Kolejna metoda redukcji skutków łysienia to implanty włosów. W tym przypadku już po kilku tygodniach czyli po zakończeniu drugiej fazy wczepiania implantów widzimy ostateczny efekt.
Implanty włosów
Implanty włosów i ich wszczepianie to coraz popularniejsza metoda walki z łysieniem. Metoda, która daje spektakularny efekt w krótkim czasie. Medyczna implantacja włosów pod skórę gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego przez klienta efektu estetycznego.
Zabieg implantacji włosów polega na wszczepieniu pacjentowi w skórę głowy sztucznych włosów biozgodnych z jego włosami. Implantacje sztucznych włosów dzielimy na dwa zbiegi, z których pierwszy spełnia rolę testu alergicznego. Zabieg właściwy wykonujemy kilka tygodni później.
Implanty włosów i urządzenia, narzędzia używane do ich wszczepiania muszą posiadać stosowne certyfikaty. Zabieg implantacji w klinice Hair-Med wykonuje wyłącznie lekarz o specjalizacji medycyna estetyczna i chirurgia kosmetyczna.