Dlaczego wypadają włosy?

Włosy na głowie przechodzą przez trzy cykl swojego życia, zanim bezpowrotnie je utracimy.

Cykle te to wzrost, odpoczynek i wypadanie. Ludzie z reguły tracą około 100 włosów dziennie i jest to zjawisko całkowicie normalne

Jeśli doświadczysz nagłej utraty większej ilości włosów, utraty łatek lub ogólnego przerzedzenia i nie chcesz tego zaakceptować, to wskazana jest wizyta u lekarza trychologa. Trycholog określi przyczyny nadmiernego wypadania włosów i wskaże środki zaradcze.

Ponieważ wypadanie włosów może być tymczasowe, związane z trybem życia, zmianami w diecie lub przechodzonymi chorobami i kuracjami, dlatego warto zastosować się do szeregu wskazówek udzielanych przez lekarza trychologa, które mogą zatrzymać wypadanie włosów, a nawet przywrócić ich odrastanie.

Należy pamiętać, że obok tymczasowego wypadania włosów istnieje również wypadanie trwałe. Wiele osób doświadcza utraty włosów z powodu chorób dziedzicznych, takich jak łysienie androgenowe (łysienie typu męskiego i żeńskiego). Dla tych osób jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest przeszczep włosów.

W przypadku tymczasowego wypadania włosów istnieje kilka czynności, które możesz zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów lub pobudzić ich wzrost.

Najlepszym i najważniejszym sposobem na spowolnienie lub zatrzymanie wypadania włosów jest określenie podstawowej przyczyny, co wskaże nam lekarz trycholog, a ze swoje strony możemy wdrożyć szereg zachowań, czynności i przyjmowania środków farmaceutycznych, aby zatrzymać wypadanie włosów.

 

Dieta

 1. Dieta bogata w białko

Mieszki włosowe zbudowane są głównie z białka zwanego keratyną. Niedobory żywieniowe, w tym niedobory aminokwasów.

Spożywanie diety bogatej w białko może pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów. Polecane produkty to:

 • Jajka
 • Orzechy
 • fasola i groszek
 • ryba
 • niskotłuszczowe produkty mleczne
 • kurczak
 • indyk

Dieta zawierająca surowe warzywa i świeże zioła, taka jak dieta śródziemnomorska, może zmniejszyć ryzyko łysienia androgenowego (łysienie typu żeńskiego lub męskiego) lub spowolnić jego początek.

Spożywanie dużych ilości tych pokarmów jak pietruszka, bazylia i sałata może znacząco wpłynąć na kondycję włosów

 1. Witamina A

Witamina A składa się częściowo z retinoidów, które wspierają wzrost włosów i wpływają na cykl włosowy. Przyjmowanie witaminy A jest zależne od dawki, co oznacza, że zbyt dużo lub zbyt mało A może uszkodzić włosy.

Spożywaj pokarmy bogate w witaminę A, takie jak słodkie ziemniaki, słodka papryka i szpinak.

 

Suplementy diety

 1. Multiwitamina

Następujące witaminy i minerały są ważne dla procesów wzrostu i retencji włosów:

 • witaminy A, B, C i D
 • żelazo
 • selen
 • cynk
 1. Biotyna

Biotyna — witamina H lub B7 — bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych w organizmie. Ten proces jest niezbędny dla cyklu życia włosa. Niedobór biotyny może spowodować wypadanie włosów.

 1. Palma sabałowa

Pochodzące z owoców amerykańskiej sosny karłowatej zioło może pomóc utrzymać poziom testosteronu, a tym samym poprawić jakość włosów, ich liczbę i gęstość.

 

Pielęgnacja włosów

 1. Regularne mycie włosów

Codzienne mycie włosów może chronić przed ich wypadaniem, utrzymując zdrową i czystą skórę głowy. Ważne jest aby używać łagodnego szamponu. Ostrzejsze formuły mogą wysuszać włosy i powodować ich łamanie, co prowadzi do wypadania włosów.

 1. Olej kokosowy

Olej kokosowy może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom włosów spowodowanym pielęgnacją i ekspozycją na światło ultrafioletowe (promienie UV).

Kwas laurynowy znajdujący się w oleju kokosowym pomaga wiązać białka we włosach, chroniąc je przed łamaniem u nasady.

 1. Delikatna stylizacja

Zrezygnuj z ciasnych warkoczów, które mogą ciągnąć włosy u nasady i potencjalnie prowadzić do nadmiernego wypadania. Unikaj urządzeń do stylizacji na gorąco, takich jak lokówki lub prostownice, które mogą uszkodzić lub złamać włosa.

Zabiegi chemiczne, takie jak trwała ondulacja lub farbowanie włosów, mogą również uszkodzić włosy i skórę głowy. Jeśli musisz korzystać z farb do włosów, to zapytaj swojego stylistę o organiczne farby do włosów i inne, które nie zawierają amoniaku, nadtlenku ani para-fenylenodiaminy (PPD).

 

Zabiegi medyczne

 1. Laseroterapia

Lasery niskiego poziomu mogą pomóc poprawić gęstość włosów u osób z genetyczną utratą włosów i wypadaniem spowodowanym chemioterapią. Ten rodzaj terapii jest nazywany terapią światłem czerwonym i może działać poprzez stymulację komórek macierzystych naskórka.

 1. Terapia osoczem bogato-płytkowym

Wstrzyknięcie osocza bogato-płytkowego w skórę głowy, pomaga stymulować wzrost w obszarach już dotkniętych wypadaniem włosów. Przed wstrzykiwaniem osocza bogatopłytkowego w skórę głowy, krew jest przepuszczana przez wirówkę w celu oddzielenia płytek krwi, a następnie wstrzykiwana w skórę głowy.

 

Farmakoterapia

 1. Minoksydyl

Ten lek dostępny pomaga w zahamowaniu wypadania włosów, ale jego używanie należy skonsultować z lekarzem.

 1. Inne leki wyłącznie po konsultacji z lekarzem trychologiem

 

Inne metody zahamowania wypadania włosów

 1. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne mogą pomóc zmniejszyć wypadanie włosów. Różne olejki eteryczne, w tym olejek rumiankowy, olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego, mogą poprawić stany, takie jak łysienie plackowate, łysienie androgenowe i łysienie łuszczycowe.

Inne olejki eteryczne, które warto wziąć pod uwagę, to lawenda, trawa cytrynowa i mięta pieprzowa. Spróbuj zmieszać kilka kropli któregokolwiek lub wszystkich z tych olejków z kilkoma łyżkami oleju nośnikowego, takiego jak jojoba lub z pestek winogron. Nakładaj na skórę głowy na 10 minut przed myciem.

2. Sok z cebuli

Osoby z łysieniem plackowatym mogą zauważyć odrost po zastosowaniu surowego soku z cebuli na skórę głowy dwa razy dziennie.

3.Masaż

Wiemy, że masaż skóry głowy jest przyjemny, ale również może pomóc w poroście włosów.

 1. Joga

Wypadanie włosów spowodowane stresem może dobrze reagować na jogę. Wypróbuj odprężające pozycje jogi, aby spowolnić wypadanie włosów:

5/5 - (1 vote)