Nadmierne wypadanie włosów to zjawisko, które dotyka dużej grupy mężczyzn, ale również nie omija kobiet, chociaż wypadanie włosów jest zjawiskiem znacznie częstszym u panów.
Obok nadmiernego wypadania włosów spowodowanego genetyką, hormonami, chorobami lub niedoborem witamin i mikroelementów mamy jeszcze do czynienia z wypadaniem włosów związanym z cyklem rozwoju włosa. Cykl ten składa się z trzech fazy: faza wzrostu, faza inwolucji i faza spoczynku. Czasami cykle zaburzają się i możemy tracić znacznie więcej włosów niż normalnie, ale tego typu zaburzenie może być odwracalne dzięki pomocy lekarza trychologa.
Każdego dnia tracimy od kilkunastu do kilkudziesięciu włosów i jest to zjawisko normalne. Jeżeli zauważymy, że tracimy dziennie powyżej stu włosów, to powinniśmy znaleźć przyczynę wypadania włosów i podjąć taką kurację, aby zahamować wypadanie włosów i pobudzić je do wzrostu. Najczęściej nie będziemy w stanie zrobić tego samodzielnie i po pomoc powinniśmy udać się do lekarza trychologa, który w trakcie badania znanego jako trichoskopia określi stan włosów i skóry na głowie oraz ustali przyczyny wypadania włosów, a przyczyn może być wiele.
Przyczyny wypadania włosów
Na kondycję włosów wpływa wiele czynników, od dziedzicznych, po styl życia, stan zdrowia czy pielęgnację włosów i fryzury. Jednym z częstszych powodów utraty włosów jest stres, ale przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być naprawdę wiele i tylko lekarz trycholog lub dermatolog może najlepiej zdiagnozować pacjenta tracącego włosy.
Najczęstszych przyczyny wypadania włosów
- łysienie androgenowe u mężczyzn, związane z przekształcaniem testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych DHT
- silny stres, nerwica
- nieprawidłowa dieta, czyli niedobory białka, aminokwasów, żelaza, cynku i minerałów
- radykalna dieta towarzysząca odchudzaniu również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów
- niewłaściwa fryzura, np. częste farbowanie włosów, ciasne uczesanie, silne kosmetyki do włosów
- ekstremalne warunki pogodowe (silne słońce lub wielki mróz), promieniowanie UV, kąpiele w silnie zasolonym morzu
- choroby skóry głowy: łuszczyca, grzybica skóry głowy i łupież
- zatrucia toksynami takimi jak rtęć, tal, arsen, bizmut, kwas borny
- choroby zakaźne
- nadczynność i niedoczynność tarczycy
- leki przeciwtarczycowe, antykoncepcyjne i wiele innych
- spadek poziomu estrogenów u kobiet
- anoreksja oraz bulimia
- palenie papierosów i przyjmowanie narkotyków
Diagnozowanie przyczyn wypadania włosów
Na pierwszą konsultację w temacie nadmiernego wypadania włosów najlepiej skierować do lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje ogólny stan zdrowia, dietę i przyjmowane leki oraz zleci podstawowe badania laboratoryjne i endokrynologiczne.
Na kolejne konsultacje możemy być skierowani do lekarza trychologa czyli specjalisty od leczenia włosów i skóry na głowie. W gabinecie trychologa przede wszystkim czeka nas trichoskopia czyli mikrosopowe badanie włosów i skóry na głowie.
Leczenie wypadania włosów
Wyeliminowanie choroby podstawowej lub złych nawyków z reguły skutkuje poprawą kondycji włosów i dlatego dokładne rozpoznanie przyczyn wypadania włosów jest najważniejszą kwestią.
Gdy rozpoznamy już przyczynę rzednięcia czupryny, możemy zastosować odpowiednie leczenie i wdrożyć odpowiednie zachowania do naszej to:
Dieta
Pamiętaj, aby zadbać o dietę bogatą w kluczowe witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na ogólny stan organizmu oraz na kondycję włosów i skóry. Pamiętaj o dostarczaniu organizmowi biotyny.
Pielęgnacja włosów
Nie stosuj stylizacji włosów na gorąco, nie używaj suszarki do włosów, farbowanie włosów ogranicz do minimum do czasu, gdy włosy przestaną nadmiernie wypadać, a także nie spinaj włosów zbyt ciasno i ni używaj silnych kosmetyków i odżywek do włosów.
Zioła na poprawę kondycji włosów
W walce o poprawę kondycji włosów i zredukowanie wypadania włosów skuteczne są zioła, takie jak: skrzyp polny, pokrzywa, brzoza, dziurawiec, chmiel i korzeń łopianu. Napary z tych ziół stosujemy do mycia głowy lub pijemy systematycznie przez kilka tygodni.
Preparaty na wypadanie włosów
Na podstawie zaleceń lekarza trychologa warto stosować polecane przez niego preparaty do włosów. Preparaty stymulujące mieszki do pobudzenia wzrostu włosów. Szczególnie polecane są preparaty na bazie minoksydylu, stosowane w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn.
Warto również używać preparatów z witaminą A, E, kolagenem i olejkiem z awokado.
Mezoterapia i leczenie osoczem
Zabiegi mezoterapii igłowej skóry na głowie i leczenie osoczem bogatopłytkowym to zabiegi, które wykonuje się w gabinecie trychologa. Zabiegi te cechuje duża skuteczność w pobudzeniu włosów do wzrostu.
Podsumowanie
Zdarza się, że żadne z powyżej przedstawionych zaleceń nie będzie skuteczne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. W takim przypadku osobie tracącej włosy pozostaje przeszczep włosów jako skuteczna metoda odzyskania włosów.