Wypadanie włosów
Wypadanie włosów to obecnie spory problem, z jakimi borykają się ludzie na całym świecie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają tego problemu, chociaż przyczyny są z reguły odmienne. Większość spośród osób dotkniętych łysieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów poszukuje rozwiązania tego problemu i pragnie odzyskać swoje dawne włosy.
Istnieją różne naturalne środki zaradcze, chociaż nie wszystkie sprawdzają się u każdego pacjenta. Obecnie większość ludzi stosuje naturalne leki i terapie mające zahamować wypadanie włosów i pobudzić je do odrostu. Są to m.in. preparaty ziołowe, olejki do włosów, kroplówki witaminowe, zabiegi mezoterapii, a także leczenie osoczem bogatopłytkowym.
W przypadkach, gdy naturalne środki nie wzmacniają włosów i nie pobudzają ich do odrostu, a ogólny stan zdrowia pacjenta na to pozwala, poleca się przeszczep włosów.
Dla wielu ludzi wypadanie włosów może być emocjonalnie wyniszczające i dlatego wskazana jest wizyta u lekarza specjalisty trychologa, który określi przyczyny wypadania włosów i dobierze odpowiedni rodzaj terapii.
Znając przyczyny wypadania włosów, można rozpocząć skuteczną terapię, a prawdziwe przyczyny określi lekarz trycholog lub dermatolog.
Dla wielu mężczyzn przyczyny łysienia i wypadania włosów bardzo często zależą od dziedziczności i w takim przypadku przeszczep włosów jest jedyną opcją na odzyskanie włosów.
Jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza u kobiet bardzo skuteczne mogą być nieoperacyjne, naturalne metody zahamowania wypadania włosów i poprawienia ich kondycji.
Istnieją różne naturalne środki, dzięki którym ten problem można w dużym stopniu ograniczyć.
W takich przypadkach przede wszystkim polecane są:
- kroplówki witaminowe, czyli koktajl witamin i minerałów przygotowany przez lekarza i podawany dożylnie. Witaminy A, B.C, D.E, K
- minoksydyl – substancja stosowanych w leczeniu łysienia androgenowego. Minoksydyl występuje w postaci płynu lub sprayu i stosuje się go miejscowo na obszarach głowy pozbawiony włosów.
- osocze bogatopłytkowe, czyli osocze krwi pacjenta wstrzykiwane pod skórę na głowie, pobudzające mieszki włosów do odrostu
- mezoterapia, czyli zabiegi, których zadaniem jest pobudzenie lepszego krążenia pod skórą na głowie i lepsze odżywienie cebulek włosów
- olejki do włosów – olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej lniany, olej słonecznikowy
- preparaty ziołowe – np. skrzyp polny, pokrzywa, kozieradka
Na wypadanie włosów ma również wpływ standard życia każdej osoby i bardzo często zmiana nawyków i stylu życia, odżywiania oraz odstawienie używek znacząco redukuje wypadanie włosów.
Bez względu na rodzaj wybranej terapii należy wiedzieć, ze jej skuteczność w dużej mierze zależy od jak najszybszego jej podjęcia po zdiagnozowaniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie nadmiernego wypadania włosów polecamy udanie się do lekarza specjalisty na konsultację.