Leczenie łysienia osoczem bogatopłytkowym
Łysienie
Problem łysienia to prawdziwa plaga naszych czasów, według różnych badań dotyka on nawet 60% kobiet i ponad 80% mężczyzn. Dla wielu z tych osób wypadanie włosów to nie tylko niewielki defekt kosmetyczny, który bardzo często powiązany jest ze starzeniem, nadmiernym stresem, czy różnymi chorobami, ale również powód do kompleksów i zaniżonej samooceny. Powstaje jednak pytanie, czy z łysieniem można tak naprawdę skutecznie walczyć? Okazuje się, że tak, a z pomocą przychodzi rozwiązanie, jakim jest osocze bogatopłytkowe.
Leczenie łysienia osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) wykorzystują nic innego jak potencjał regeneracyjny organizmu do odbudowy tkanek. Cały proces to zupełnie naturalna i całkowicie bezpieczna terapia, która stymuluje organizm pacjenta do regeneracji komórek włosów, wykorzystując preparat przygotowany bezpośrednio z osocza pacjenta.
Osocze, nazywane także koncentratem bogatopłytkowym otrzymuje się poprzez pobranie krwi od pacjenta, a następnie jej wirowanie w wirówce laboratoryjnej – proces ten ma na celu oddzielenie krwinek czerwonych od osocza. Odwirowane osocze poddaje się następnie działaniu czynniki aktywizującego, co ma na celu uwolnienie z płytek ich zawartości. Tak przygotowanym preparatem ostrzykuje się skórę głowy, wszędzie tam, gdzie występuje problem przerzedzenia włosów. Uwolnione wcześniej z płytek czynniki wzrostu zaczynają następnie indukować komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia w stan aktywny, co skutkuje odrastaniem włosów. Co ważne nowo wyrastające włosy są mocniejsze i wyraźnie gęstsze.
Bezpieczeństwo
Dzięki temu, że osocze bogatopłytkowe to preparat auto logiczny (własny), jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem reakcji alergicznych. Po samym zabiegu w miejscach, gdzie miała miejsce iniekcja, mogą pojawiać się miejscowe objawy, takie jak zaczerwienienie czy też bolesność, jednak wszystkie niedogodności bardzo szybko mijają.
Efekty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
Na pierwsze efekty trzeba poczekać około 3 miesięcy, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosa. Specjaliści zastrzegają, że po pierwszych czterech tygodniach zacznie się zmniejszać wypadanie włosów, jednak na poprawę gęstości trzeba poczekać nieco dłużej. Cierpliwość się jednak opłaci, ponieważ pomiędzy 4, a 6 miesiącem po zabiegu włosy staną się wyraźnie gęściejsze i mocniejsze.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Jeżeli chodzi o wskazania do przeprowadzenia zabiegu wstrzykiwania osocza, to jest to co najmniej kilka sytuacji:
– ogólny zły stan skóry głowy,
– słaba kondycja włosów, wskazująca na rozpoczynające się problemy z ich wypadaniem,
– pierwsza lub druga faza łysienia androgenowego (dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn),
– łysienie plackowate,
– łysienie typu żeńskiego, widoczne na całej głowie,
– łysienie będące wynikiem ciąży i karmienia piersią.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu
Mimo iż zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest bezpieczny, to istnieją jednak pewne przeciwskazania do jego wykonania, zaliczymy do nich:
– okres ciąży,
– okres karmienia piersią,
– chorobę nowotworową,
– ostre zakażenia wirusowe,
– zakażenie wirusem HIV,
– przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
– zaburzenia związane z krzepliwością krwi,
– przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz immunosupresyjnych.
Zapraszamy na konsultacje u trychologa