Wypadanie włosów

 

Tylko ta osoba wie, co znaczy koszmar wypadających włosów, która dźwiga lub dźwigała ten koszmar na swoich barkach. W przypadku łysienia niekoniecznie musi tak być, że znajdowane są dziesiątki włosów na poduszce, grzebieniu, czy ubraniu. Najczęściej jest tak, że nie zauważa się wypadających włosów, lecz zauważa się wciąż postępującą łysinę na głowie.
Wypadanie włosów jest bardzo żenujące zwłaszcza dla kobiet, dla których włosy są wielką ozdobą, świadczą o atrakcyjności podobnie, jak zadbane zęby. Ładne włosy dodają pewności siebie, chęci do życia i zachęcają do kontaktu z innymi ludźmi. Kobieta posiadająca prześwitujące miejsca na głowie czuje się fatalnie i unika ludzi, bo jej się wydaje, że wszyscy patrzą z politowaniem na jej czubek głowy, na którym są prześwity i widać skórę. Stara się maskować łyse miejsca na głowie, lecz nie jest to łatwe i jest bardzo uciążliwe, gdyż trzeba to robić każdego dnia od nowa. Prześwity na głowie niesamowicie źle wpływają na psychikę kobiety, na jej samopoczucie i samoocenę. Dlatego wiele kobiet stosuje różne leki, jak na przykład biotynę i przeróżne apteczne specyfiki oraz domowe sposoby na poprawę kondycji swoich włosów. W tym celu panie stosują płukanki i wcierki na skórę głowy i na włosy z roślin leczniczych.

Jakie zioła wspomagają wzrost i kondycję włosów?

Bardzo dobrym wspomagaczem dla kondycji naszych włosów jest pokrzywa, skrzyp polny, czarna rzepa, nagietek.

  • Pokrzywa wpływa na porost włosów dlatego polecana jest w przypadku łysienia. Poza tym pokrzywa reaguje na pracę gruczołów łojowych i dlatego jest dobra na przetłuszczające się włosy. Ponadto poprawia ukrwawienie skóry na głowie i wzmacnia cebulki włosów. Pokrzywę można zbierać samodzielnie lub kupić w aptece, albo w sklepach zielarskich. Wystarczy saszetkę pokrzywy zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na 10 minut, a następnie zastosować jako płukankę na umyte i opłukane włosy. Pokrzywa może również być stosowna wewnętrznie. Jest ona zdrowym dodatkiem na przykład do sałatek.
  • Skrzyp polny jest ziołem, które można stosować zewnętrznie, jako płukankę oraz stosować wewnętrznie, czyli pić wywar ze skrzypu polnego. Roślina ta jest niezastąpiona przy pielęgnacji włosów, gdyż zawiera bardzo dużo krzemu, a ten wpływa na dobre funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie człowieka, a zwłaszcza jest ważnym budulcem w komórkach skóry i włosów. Dlatego skrzyp polny jest ważnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry.
  • Czarna rzepa, to roślina lecznicza zapobiegająca wypadaniu włosów znana od wieków. Sok z czarnej rzepy wzmacnia cebulki włosów, dotlenia je oraz odżywia i poprawia mikro krążenie komórek skóry głowy. Sok pochodzący z czarnej rzepy najlepiej zastosować jako wcierkę w skórę głowy.
  • Nagietek bardzo dobrze wpływa na przesuszone i zniszczone włosy. Nagietek nadaje włosom blasku, nawilża skórę głowy, przyspiesza regenerację naskórka, zapobiega powstawaniu łupieżu, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Bardzo dobrze na stan skóry głowy i kondycję włosów wpływają również inne rośliny lecznicze, jak łopian, siemię lniane, brzoza, tatarak, mydlnica lekarska, rumianek, szałwia. Wiele ziół leczniczych wpływa na włosy jak najlepsza odżywka, trzeba tylko systematycznie je stosować. Lecz nie można także przedobrzyć, bo zioła, to mocne leki. Ponadto należy wiedzieć, jakie zioła warto stosować na skórę głowy i włosy oraz w jakiej postaci je stosować.

W każdym przypadku wypadania włosów ponad wcześniejsze normy należy udać się po poradę do trychologa.

 

wypadanie włosów

 

 

5/5 - (2 votes)