Wypadanie włosów u kobiet ma wiele przyczyn. Jedną z coraz częściej występujących przyczyn jest silny i przewlekły stres, który wywołuje napięcie tkanek, przez co do cebulek włosowych dociera mniej substancji odżywczych i tlenu, co w konsekwencji osłabia włosy i może prowadzić do ich nadmiernego wypadania i utrudnia odrost nowych włosów.
Inną przyczyną wypadania włosów jest brak żelaza. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowy transport tlenu do komórek, a jego niedobory powodują upośledzenie tego procesu, przez co cebulki są niedotlenione i włosy wypadają.
Często występujące przyczyny wypadania włosów u kobiet
- Niedobory niektórych witamin i pierwiastków spowodowany niezdrową dietą lub zaburzenia wchłaniania w układzie trawiennym.
- Choroby tarczycy – niedoczynność lub nadczynność tarczycy i Hahsimoto. Schorzenia powodują zaburzenia pracy układu hormonalnego, przez co cebulki włosów stają się słabsze i włosy wypadają.
- Wysokie stężenie androgenów – może być wywołane ciążą lub menopauzą. Obniżenie poziomu żeńskich hormonów powoduje, że włosy stają się słabe i w konsekwencji wypadają.
- Nadwrażliwość cebulek na androgeny, czyli hiperandrogenizm – dolegliwość genetyczna.
- Stylizacja włosów – przesadne używanie lakierów, prostownicy, lokówki oraz częste farbowanie włosów osłabia ich strukturę i w konsekwencji powoduje wypadanie włosów.
- Grzybica skóry – drożdżaki osłabiają strukturę włosów oraz cebulki włosów.
- Przyjmowane leki – niektóre leki mogą powodować skutek uboczny w postaci osłabienia włosów i ich wypadanie.
- Nadmierna produkcja łoju – wywołuje tzw. łysienie łojotokowe.
- Chemioterapia — wypadanie włosów spowodowane chemioterapią jest najczęściej przypadłością odwracalną i w kilka miesięcy po jej zakończeniu włosy odrastają.
Wypadanie włosów, podobnie jak każda choroba może być leczone, ale po prawidłowym zdiagnozowaniu przyczyny. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza trychologa, który ustali przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednie leczenie, a w skrajnych przypadkach może zasugerować przeszczep włosów jako najlepszą metodę na ich odzyskanie.
Diagnozowanie nadmiernego wypadania włosów
- badanie skóry głowy, w celu wykrycia drobnoustrojów powodujących wypadanie włosów.
- badanie cebulek włosów
- analiza krwi w celu zdiagnozowania ewentualnych chorób, np. choroby tarczycy
- badanie poziomu hormonów tarczycowych: TSH, Ft3 i FT4.
- wywiad medyczny z pacjentem w celu uzyskania informacji o ewentualnych schorzeniach, przyjmowanych lekach i chorobach występujących w rodzinie
Po analizie wyników badań i wywiadzie medycznym z pacjentem lekarz będzie mógł rozpocząć odpowiednie, skuteczne leczenie.