domowe sposoby na wypadanie włosów

 

Wypadanie włosów towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest kilka podstawowych jego przyczyn. Większość przypadków wypadania włosów, około 90%, to tzw. łysienie androgenowe lub dziedziczone. W przypadku androgenowego wypadania włosów następuje zwyrodnienie mieszka włosowego, w efekcie włosy wypadają, ale nigdy nie odrastają. W przypadku czynnika androgenowego niemożliwym jest całkowite zatrzymanie wypadania włosów, ale można je spowolnić lub zredukować.

Pozostałe 10% przypadków wypadania włosów jest związane ze zmianami hormonalnymi, genetyką, brakiem odpowiedniego odżywienia mieszka włosowego, brakiem witamin, minerałów i aminokwasów, niezrównoważoną dietą ogólną i chorobami skóry na głowie, które to choroby mogą blokować wzrost włosów. Wypadanie włosów może być również spowodowane niewłaściwą pielęgnacją włosów, np. zbyt częstym stosowaniem farb do włosów, oraz fryzurami wywołującymi długotrwałe napięcie włosów.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być również przyczyny psychiczne, pozostawanie w ciągłym stresie, zbyt duże napięcie i częsty niepokój.

W tym tekście znajdziecie kilka dobrych, naturalnych rozwiązań, które pomogą zatrzymać wypadanie włosów, a nawet częściowo je odzyskać, ale pamiętajcie, że nadmierne wypadanie włosów należy potraktować jak chorobę i udać się na konsultacje do lekarza trychologa lub dermatologa. W trakcie mikroskopowego badania włosów i skóry na głowie znanego jako trichoskopia lekarz określi stan włosa, przyczyny wypadania włosów i wskaże odpowiednie metody leczenia. Jako pacjent dotknięty nadmiernym wypadaniem włosów, wraz z leczeniem wskazanym przez lekarza możesz wdrożyć kilka naturalnych metod w celu poprawienia kondycji swoich włosów.

 

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

 

Istnieje kilka naturalnych, zdrowych, skutecznych sposobów w zapobieganiu wypadania włosów i leczeniu postępującego łysienia. W przypadku zastosowania naturalnych metod na poprawienie kondycji swoich włosów nie odczujesz natychmiastowej zmiany, ale z czasem zobaczysz różnicę. Wszystkie przedstawione rozwiązania są skuteczne, gdy są stosowane systematycznie i odżywianie organizmu jest zrównoważone. Pamiętaj, aby wraz z zabiegami dedykowanymi włosom zrównoważyć swoją dietę.

 

 1. Wmasuj w skórę głowy olejki do włosów

Co kilka dni masuj głowę i jednocześnie wcieraj we włosy i skórę głowy naturalne olejki do włosów. Stosuj olejki z oliwy, olejek rycynowy i olejek z kiełków pszenicy. Olejki stosuj zamiennie.

 

 1. Popraw przepływ krwi na głowie

Prawidłowy przepływ krwi do skóry głowy jest to bardzo ważnym czynnikiem decydującym o kondycji włosów, ponieważ krew zasila mieszek włosowy, dostarcza potrzebne składniki odżywcze i witaminy. Utrudniony przepływ krwi doprowadza do zwyrodnienia mieszków i wypadania włosów. W celu poprawienia krążenia krwi masuj skórę na głowie, a także polecana jest mezoterapia igłowa skóry głowy w gabinecie lekarza trychologa.

 

 1. Jedz pokarmy bogate w biotynę

Niedobór biotyny jest wskazywany jako jedna z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Zakłada się, że zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, powodowane właśnie przez niedostateczną ilość witaminy B7 w organizmie. Witamina B7 nazywana jest właśnie biotyną. Niedobory witaminy B7 mogą powodować nadmierną utratę włosów i problemy skórne o raz łamliwość paznokci. Dlatego zadbaj o dietę bogatą w naturalne źródła biotyny, takie jak zielony groszek, orzechy, brązowy ryż, nasiona i orzech włoski.

 

 1. Dostarczaj organizmowi minerały niezbędne dla dobrej kondycji włosów

Cynk jest bardzo ważny z punktu widzenia budowy i regeneracji tkanek i komórek organizmu. Normalne dzienne spożycie cynku wynosi około 15 miligramów.

Żelazo jest również bardzo ważne, żelazo przenosi tlen do komórek ciała. Brak żelaza może spowodować wypadanie włosów. Osoba dorosła powinien spożywać około 18 miligramów Fe dziennie.

 

 1. Unikaj używania farb do włosów

Unikaj wszelkich środków chemicznych związanych z pielęgnacją włosów, np. częstego stosowania farb do włosów. Stosowanie farb do włosów osłabia je, a u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne, które osłabiają mieszki włosowe.

 

 1. Zastosuj ziołowe kuracje przeciw wypadaniu włosów.

Jeśli cierpisz na wypadanie lub przerzedzanie włosów lub po prostu chcesz zachować zdrowe i mocne włosy, zaleca się stosowanie ziołowych kuracji przeciw wypadaniu włosów. Kuracje ziołowe dedykowane włosom nie powodują skutków ubocznych i przynoszą dobre efekty w zapobieganiu wypadaniu włosów, hamowaniu wypadania i wspomagają odrastanie włosów.

Oto niektóre z najczęściej stosowanych ziół na wypadanie włosów:

 • Rozmaryn (po łacinie Rosmarinus) – znany ze stymulacji wzrostu włosów i wzmocnienia włosów ciemnych włosów.
 • Saw Palmetto, znana również jako Serenoa repens. Zawiera wolne kwasy tłuszczowe i fitosterole, które blokują powstawanie DHT oraz hamując enzym 5-alfa reduktazę, który przyczynia się do łysienia androgenowego.
 • Aloe Vera – Pozyskiwany z wewnętrznych liści roślin, jest substancją w postaci żelu, która znana jest ze zdolności łagodzenia podrażnionej skóry. Chroni skórę głowy i włosy przed podrażnieniami, a także jest dobrym lekarstwem na łysienie androgenowe.
 • Trawa cytrynowa – jasnozielona łodyga o długości około 20 cm. Trawa cytrynowa utrwala olejek w skórze głowy. Zwiększa również gęstość i puszystość włosów.

 

 1. Wybierz luźną i wygodną fryzurę.

Zrezygnuj z fryzury, która wprowadza napięcie w mieszkach włosowych. Nie układaj włosów w ciasne kucyki, koki i warkocze.

 

 1. Nie używaj podgrzewanych narzędziach do suszenia lub układania włosów, takich jak suszarki i prostownice, ponieważ mogą one powodować osłabianie i łamanie się włosów.

 

 1. Zrezygnuj z używek

Przede wszystkim skończ z paleniem papierosów.

 

Przedstawione w tekście porady to naturalne pomysły na poprawienie kondycji włosów, które pomogły wielu ludziom i również wam mogą pomóc. Należy jednak zawsze pamiętać, że w przypadku nadmiernego wypadania włosów potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty, u trychologa lub dermatologa. Gdy nie pomagają żadne metody leczenia włosów i ich nadmiernego wypadania, to wówczas jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest przeszczep włosów. Najczęściej jest to przeszczep włosów metodą FUE, więcej informacji o przeszczepie włosów znajdziecie na stronie https://hair-med.pl 

 

 

5/5 - (1 vote)