Leczenie wypadania włosów u kobiet

 

Aby wdrożyć skuteczne leczenie wypadania włosów u kobiet, należy najpierw prawidłowo określić jego przyczyny i w tym celu skorzystać z konsultacji u lekarza trychologa oraz samodzielnie analizować swoje samopoczucie, dietę, stres i inne zdarzenia z życia codziennego w ostatnim okresie czasu.

 

Przyczyny i leczenie wypadania włosów u kobiet

 

Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają, że mamy do czynienia z różnymi przyczynami wypadania włosów u kobiet, najczęściej są to odmienne od męskich przyczyn wypadania włosów.

Gdy poznasz przyczyny wypadania włosów u kobiet, wtedy zrozumiesz, że większość przypadków wypadania włosów to zjawiska przejściowe, które po wdrożeniu odpowiednich metod naprawczych i leczenia można zatrzymać wypadanie i pobudzić włosy do odrastania.

W wielu przypadkach wypadanie włosów u kobiet jest tylko chwilowym zjawiskiem, a zatem znalezienie rozwiązania problemu wypadania włosów jest stosunkowo łatwe jeśli skorzystasz z porad specjalisty, czyli lekarza trychologa lub dermatologa. Ich wiedza i narzędzia do analizy stanu twoich włosów i skóry głowy pozwolą na wdrożenie właściwej kuracji leczniczej.

Jako kobieta, niejednokrotnie na różnych etapach życia masz do czynienia z przerzedzeniem i wypadaniem włosów i zawsze jesteś z tego powodu zestresowana. Jednak swój stres możesz znacznie zredukować, gdy zrozumiesz najczęstsze powody wypadania włosów u kobiet.

 

przyczyny wypadania włosów u kobiet

 

Łysienie androgenowe

Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet jest łysienie androgenowe, jednak nie jest to główna przyczyna wypadania włosów u pań. Łysienie androgenowe to dziedziczna forma łysienia, która dotyka ok. 50 procent mężczyzn, ale tylko nieliczną grupę kobiet po 40 roku życia.

Wypadanie włosów u kobiet zwykle rozpoczyna się po menopauzie, chociaż może rozpocząć się nico wcześniej. Głównym tego powodem jest spadek poziomu estrogenów i to właśnie te zmiany hormonalne powodują przerzedzenie włosów. Niestety, łysienie androgenowe jest nieodwracalne, ale istnieją sposoby pozwalające ukryć to zjawisko, w tym przypadku najlepszym trwałym rozwiązaniem problemu jest przeszczep włosów metodą FUE. Nie każda kobieta może skorzystać z przeszczepu włosów FUE, ale o tym zadecyduje lekarz trycholog na podstawie badań i analizy stanu włosów pacjentki.

 

Wypadanie włosów spowodowane zmianami metabolicznymi i hormonalnymi

Pocieszającą wiedzą dla kobiet jest fakt, że oprócz androgenowego łysienia, najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet jest wynikiem zmian metabolicznych i hormonalnych.

W tych przypadkach wypadanie włosów jest zwykle tymczasowe. Ponadto, w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety bardzo rzadko tracą wszystkich włosy, najczęściej dochodzi do znacznego lub mniejszego przerzedzenia włosów.

 

Na przykład w przypadku ciąży u niektórych kobiet dochodzi do znacznego wypadania włosów, ale jest zjawisko tymczasowe i powinno ustać około 6 miesięcy po porodzie. Kiedy kobieta jest w ciąży, wytwarzana jest duża ilość estrogenu, co powoduje, że mieszki włosowe wchodzą w fazę wzrostu. Po urodzeniu dziecka przywracana jest równowaga hormonalna kobiety. Teraz dzieje się odwrotnie, gdy mieszki włosowe wchodzą w fazę wypadania włosów. Chociaż niewiele można zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów w tym okresie, stosowanie toniku do włosów w celu przyspieszenia odrostu włosów może być pomocnym rozwiązaniem.

 

Wpływ diet na wypadanie włosów

Wiele kobiet cierpi na nadwagę i w różnych okresach swojego życia podejmują decyzję o szybkim odchudzaniu poprzez skuteczną dietę. Katastrofalne diety prowadzące do szybkiej utraty wagi w krótkim czasie bardzo często powodują nadmierne wypadanie włosów.

 

Stres fizyczny i emocjonalny przyczyną wypadania włosów

Stres fizyczny i emocjonalny również może powodować wypadanie włosów, ale zwykle wypadanie włosów pojawia się dopiero po dłuższym czasie i w skrajnych przypadkach. Gdy poziom stresu zostanie przywrócony do normalnego poziomu, wypadanie włosów powinno się zatrzymać. W tym przypadku dobre odżywki do włosów oraz zbilansowana dieta ukierunkowana na poprawienie kondycji włosów powinny w krótkim czasie przyspieszyć odrastanie utraconych włosów. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem na wypadanie włosów jest znalezienie sposobów na zmniejszenie stresu w życiu codziennym!

 

Wypadanie włosów wywołane kuracją farmakologiczną

Niektóre leki mogą również powodować wypadanie włosów. Najczęstszą metodą leczenia, która powoduje wypadanie włosów, jest chemioterapia. Lek atakuje komórki włosa, powodując wypadanie włosów ze skóry głowy. Niektóre leki na niedobór hormonów tarczycy, cukrzyca i toczeń oraz suplementy diety są również przyczyną wypadania włosów. Po odstawieniu tych leków problem wypadania włosów powinien zniknąć, ale decyzję o odstawieniu jakiegoś  leku lub jego zmianie powinien podjąć lekarz a trakcie konsultacji z pacjentką.

 

Inne częste przyczyny wypadania włosów u kobiet

Inne obciążenia włosów mogą obejmować częste farbowanie i środki chemiczne stosowane u fryzjerów, np. roztwory do trwałej ondulacji stosowane na włosy. Generalnie zdrowe włosy mogą być poddawane takim zabiegom bez oznak stresu, jeśli nie są wykonywane zbyt często. Jeśli włosy nie otrzymują odpowiednio długiego okresu czasu na zregenerowanie się po częstym stosowaniu środków chemicznych do włosów, to stają się kruche, zaczynają się łamać i wypadają. W tym przypadku warto zastosować produkty wzmacniające mieszki włosów. Wcierając je w skórę głowy, pomożecie wzmocnić mieszki włosowe i włosy powinny odzyskać dawną kondycję.

 

Leczenie wypadania włosów

Gdy zaobserwujesz, że coś niedobrego dzieje się z twoimi włosami, poszukaj odpowiedniego rozwiązania na wypadanie włosów poprzez zmianę nawyków żywieniowych, zmianę diety na odpowiednio zbilansowaną, a gdy to nie pomoże, to nie zwlekaj i udaj się do lekarza specjalisty. Lekarz trycholog na podstawie badania znanego jako trichoskopia oraz ogólnej analizy stanu twojego zdrowia ustali przyczyny wypadania włosów i wdroży właściwe metody leczenia.

W większości przypadków, jeśli przyczyna wypadania włosów jest tymczasowa, możesz mieć pewność, że problem minie dzięki odpowiednim działaniom naprawczym i właściwemu leczeniu. W poważniejszych przypadkach jedynie pomoc trychologa pozwoli odzyskać, chociaż część utraconych włosów, najczęściej dzięki przeszczepowi włosów metodą FUE.

 

Zapraszamy do lekarza trychologa w Hair-Med Mielec

5/5 - (1 vote)