Leczenie łysienia androgenowego i leczenie łysienia plackowatego

Istnieje kilka rodzajów wypadania włosów, od łysienia poporodowego u młodych mam, które objawia się wypadaniem włosów u mam 2-miesięcznych dzieci, po łysienie plackowate lub łysienie androgenowe u osób dorosłych.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczną powodującą plamiste wypadanie włosów. Nieleczone łysienie plackowate może spowodować całkowitą utratą włosów z całej skóry głowy, a nawet włosów z całego ciała, w tym brwi i rzęs.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to utrata włosów związana z wiekiem i gospodarką hormonalną organizmu, jest schorzeniem dziedzicznym, które powoduje utratę i przerzedzenie włosów wraz z wiekiem. Ten typ łysienia zwykle obserwuje się u pacjentów w średnim i starszym wieku, ale może rozpocząć się już w wieku nastoletnim.

Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale zazwyczaj objawia się inaczej dla każdej płci.

U mężczyzn łysienie androgenowe zwykle dotyczy tylnej części skóry głowy i obustronnych skroni i postępuje, obejmując czubek głowy. Wpływa to na kształt linii włosów, co skutkuje charakterystycznym kształtem litery „M”.

U kobiet objawy łysienia androgenowego najczęściej pojawiają się około 40 roku życia. Zazwyczaj jest to przerzedzenie włosów na obszarze całej głowy i wypadanie włosów wokół ciemienia. Cofanie się linii włosów na skórze kobiecej głowy występuje sporadycznie.

Co powoduje genetyczne wypadanie włosów

Kilka czynników powoduje łysienie androgenowe, ale należy pamiętać, że jest to choroba dziedziczna. Wielu pacjentów ma członka rodziny, który też to przechodził. Łysienie androgenowe to choroba związana z zaburzeniami hormonalnymi u pacjenta, związanymi z jego wiekiem i płcią.

Androgeny to hormony ważne dla męskiego rozwoju i regulujące wzrost włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wysoki poziom androgenów w organizmie może prowadzić do skrócenia cyklu wzrostu włosów, powodując szybsze wypadanie włosów niż ich wymianę na nowo odrastające.

 

leczenie łysienia androgenowego

 

Leczenie łysienia androgenowego

Chociaż nie ma jednego cudownego lekarstwa na łysienie androgenowe, to istnieją metody leczenia, które mogą rozwiązać problem wypadania włosów, mogą całkowicie zahamować wypadanie włosów i pobudzić ich odrastanie lub zapobiec jego postępowaniu.

Istnieje wiele metod leczenia łysienia androgenowego, w tym leki miejscowe, leki doustne, doustne suplementy oraz zabiegi proceduralne na skórze głowy. Większość schematów leczenia łysienia androgenowego łączy kilka terapii w celu optymalizacji wyników leczenia.

 

Podejmując leczenie łysienia, powinieneś zostać oceniony przez lekarza trycholog, na podstawie trichoskopii i wywiadu lekarskiego. Lekarz omówi korzyści, ryzyko i potencjalne niepożądane skutki leczenia wypadania włosów, oraz określi optymalny plan leczenia.

 

Najczęściej stosowane metody leczenia androgenowego wypadania włosów

Zabiegi miejscowe

  • Najczęstszym sposobem leczenia łysienia androgenowego jest miejscowe wcieranie kremów lub olejków na poprawę kondycji włosa i lepsze ukrwienie skóry na głowie. Wiele dostępnych bez recepty produktów do miejscowego stosowania korzystnie wpływa na odrastanie włosów np. olejki do włosów.
  • Mezoterapia igłowa skóry na głowie
  • Masaż głowy
  • Leczenie osoczem bogatopłytkowym, czyli wstrzykiwanie osocza krwi w skórę na głowie

Zabiegi doustne, czyli leki na receptę

Kilka leków na receptę poprawia wzrost włosów. Niektóre leki na receptę działają poprzez zmniejszanie wpływu hormonów na mieszki włosowe.

Chirurgiczne leczenie łysienia androgenowego czyli przeszczep włosów

W przypadku ciężkiego wypadania włosów operacja przeszczepu włosów jest bardzo dobrą opcją na trwałe odzyskanie włosów. Obecne najpowszechniej stosowaną metodą przeszczepu włosów jest przeszczep włosów FUE. W trakcie procedury FUE wykorzystuje się własne włosy pacjenta z alternatywnego obszaru skóry głowy w celu uzupełnienia włosów w przerzedzonych obszarach. Mieszki włosowe są pobierane z gęstego obszaru na skórze głowy (zwykle z tyłu). Poszczególne jednostki pęcherzykowe są następnie wprowadzane chirurgicznie w obszary skóry głowy dotknięte łysieniem androgenowym.

Chociaż nie ma magicznego lekarstwa na wypadanie włosów, im wcześniej rozpocznie się kuracja, tym łatwiej zastopować wypadanie włosów lub je odzyskać.

Jeśli doświadczasz wypadania włosów, to porozmawiaj z lekarzem trychologiem o wypadaniu swoich włosów.

 

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie leczenia wypadania włosów jest formalna konsultacja z lekarzem trychologiem. Podczas pierwszej wizyty lekarz trycholog zbada skórę głowy, przeprowadzi wywiad z pacjentem, przeprowadzi trichoskopię i opracuje indywidualny plan leczenia. Aby ustalić najlepszy sposób postępowania dla Pani/Pana, umów się na wizytę w Hair-Med Mielec.

Chociaż wypadanie włosów jest dość powszechne w społeczeństwach, to nadal znacząco wpływa na samopoczucie i wizerunek osoby. Warto podjąć leczenie.

5/5 - (1 vote)